O Muzeum Gier I Komputerów

Interaktywne Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery to miejsce mające przypomnieć osobom żyjącym i dorastającym w drugiej połowie dwudziestego wieku zdobycze pierwszych lat informatyki i video rozrywki. Naszym celem jest pokazanie jak najszerszemu gronu odbiorców zabytkowego sprzętu, który tylko w ograniczonej ilości trafiał w tamtych czasach pod polskie strzechy, a był popularny na całym świecie.

Drugim, równie ważnym celem jest prezentacja historii komputerów i gier osobom młodszym i dzieciom, dla których może to być pierwsze spotkanie z pierwowzorami dzisiejszych najnowszych zdobyczy technologii, które czerpią szerokimi garściami z rozwiązań i pomysłów swoich poprzedników.

 Godziny otwarcia:

  • Wtorek-Piątek: 11:00 – 18:00
  • Sobota: 10:00 – 20:00
  • Niedziela: 10:00 – 18:00

Akceptujemy:

  • płatności kartami płatniczymi
  • wstęp z systemem MyBenefit
  • wstęp z WROCŁAW TOURIST CARD (6/5 punktów)
  • wstęp z Booking.com Experience
  • zniżki karty Urbancard Premium

Cennik wejściówek:

  • Bilet Normalny: 20 zł
  • Bilet Ulgowy – Dzieci/Emeryci:  15 zł  – do 18 lat/od 60 lat
    (Dzieci do lat 15-stu mogą korzystać z wystawy tylko pod opieką dorosłych.)
  • Bilet Ulgowy – Studencki:  18 zł
  • Bilet Darmowy:  do 4 lat
  • Bilet Rodzinny: 2 dorosłych, 2 dzieci: 50 zł
  • Bilet Miesięczny:  100 zł
  • Karnet 5 wejść: 1-wejście gratis!
  • Karnet 10 wejść: 2-wejścia gratis!

Dodatkowa oferta:

Majówka – Długi Weekend Majowy

W najbliższe święta jesteśmy czynni w następujące dni:

  • środa 1 maja: 10:00 do 1800
  • czwartek 2 maja: 11:00 do 18:00
  • piątek 3 maja: 10:00 do 18:00
  • sobota 4 maja: 10:00 do 20:00
  • niedziela 3 maja: 10:00 do 18:00

W pozostałe dni obowiązują standardowe godziny otwarcia.

Regulamin:

Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z regulaminem wystawy.

Adres:

Znajdujemy się na placu Orląt Lwowskich 20A w budynku Dworca Świebodzkiego – ostatnie drzwi w jego prawym skrzydle – patrząc od frontu (od Kolejkowa), Wejście znajduje się od ulicy Robotniczej.

Kup bilet On-LIne

Nie chcesz kupować biletów na miejscu?
Możesz zrobić to teraz On-Line i skorzystać z biletów przez kolejne dwa tygodnie!

Bilety Online

Muzeum GiKME

Wirtualny Przewodnik

Przed wizytą w Muzeum – zapraszamy do pobrania przewodnika zawierającego opisy eksponatów znajdujących się w aktualnie na wystawie.

Pobierz Aplikację (Android)Aplikacja Web

Co w Muzeum?

Dla Waszej dobrej zabawy oraz edukacji przeznaczyliśmy blisko 200 metrów kwadratowych wystawy, stanowisk do grania i innych atrakcji:

Wystawa Konsol i Komputerów

W naszych gablotach zebraliśmy blisko 100 eksponatów z historii konsol i komputerów. Zaczynając od pierwszej domowej maszyny do grania Magnavox Odyssey (1971),  Apple IIe (1982), pierwszego IBM PC 8050 (1981), poprzez klasyki marek Amiga, Atari, Sega, Nintendo, Commodore, Pegasus na polskich komputerach Elwro kończąc. Znajdziecie tu zarówno popularne sprzętym jak i te, o których w Polsce mało kto słyszał.

 

Stanowiska Interaktywne

By każdy odwiedzający mógł doświadczyć tego, jak wyglądała rozrywka i technologia w drugiej połowie XX wieku w Muzeum dostępne jest blisko dwadzieścia stanowisk do grania i używania retro sprzętu. Ekspozycja ta ma charakter rotacyjny i każdego miesiąca prócz najpopularniejszych sprzętów – znaleźć można w niej dodatkowe perełki. Sprzęt jak najbardziej można, wręcz trzeba dotykać!

Gry Mechaniczne i Elektromechaniczne

Nim w świecie rozrywki zapanowała elektronika – gry napędzane były nakręcanymi kluczem sprężynami lub wręcz silą naszych rąk. Później pojawiły się takie mające w sobie baterie i silniczki. W naszym Muzeum znajdziecie przekrój przez wczesną historię gier i zabawek. Część z nich – co jasne – wystawiona jest do zabawy przez odwiedzających,

 

Automaty Arcade

Automaty Arcade gościły w Polsce w latach ’80 i ’90 zarówno w stacjonarnych salonach gier, jak i obwoźnych wozach odwiedzających wesołe miasteczka i parkujących niedaleko szkół. Również w naszym Muzeum można znaleźć kilka tego rodzaju maszyn, które stanowią nieodłączną część historii gier. Rzecz jasna – dostępne są do grania w trybie darmowym (free to play)  – i nie trzeba do nich wrzucać monet.

 

Akcesoria i kontrolery

Historia gier i komputerów, to także historia kontrolerów do nich. Oprócz klawiatur, dżojstików, myszek, znaleźć można ciekawsze i dziwniejsze urządzenia, jak pistolety, strzelby, hełmy, bębenki, czy kastaniety. Sporą ich kolekcję można zobaczyć w naszych gablotach oraz poużywać samodzielnie przy stanowiskach do grania.

 

Gry Przenośne

Bardzo ciekawa kategoria urządzeń, z którymi można wyruszyć w plener. Od radzieckich jajeczek, poprzez ich japońskie oryginalne odpowiedniki, konsole kieszonkowe, na wężu w Nokii kończąc. Znajdziecie je rzecz jasna również u nas, a w kilka z nich także pogracie.

 

Literatura

Jeśli chcecie u nas troszkę poczytać  – nie ma problemu. Do dyspozycji dajemy Wam sporą kolekcję gazet i książek z okresu – opisujących wówczas najnowocześniejszą technologię i najnowsze gry!

 

Pamiątki dawnych lat

Nasze Muzeum jest pełne innych pamiątek z dawnych lat – plakatów, znaczków, telewizorów, zabawek, itp. Staramy się przenieść naszych gości w troszkę inny świat!

 

Najlepsze Gry

W Muzeum zebraliśmy najlepsze stare gry dla chłopców i dziewczynek z lat ’70, ’80’ i ’90. Czekają na Was klasyczne gry 2d: platformówki, wyścigi, bijatyki, strzelanki i wiele innych. Dzięki nam dorośli mogą powrócić do czasów młodości, a dzieci zobaczyć w co grały ich matki i ojcowie, Wszystkie gry w naszym Muzeum są dla Was darmowe – po zakupie biletu wstępu nie musicie wrzucać nigdzie żadnych monet, nikt nie liczy Wam czasu – możecie grać ile dusza zapragnie!

 

Atrakcje dla Dzieci

Specjalnie dla najmłodszych dzieci przygotowaliśmy kilka stanowisk dostosowane do ich wzrostu i wzrostu wraz z specjalnyn doborem gier.

 

Założyciele Muzeum

Na potrzeby Muzeum i rozwoju działalności kulturalno-edukacyjnej stworzyliśmy Fundację. Forma ta daje Muzeum potrzebną osobowość prawną, a jednocześnie daje pewność naszym obecnym i przyszłym partnerom, że działalność Muzeum będzie zawsze zgodna z celami statutowymi Fundacji, nad spełnianiem których czuwa także złożona z aktywnych i znanych działaczy rożnych grup miłośników starych komputerów i gier Rada Programowa Fundacji i Muzeum.

Pomysłodawcy

Pomysłodawcami Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery są członkowie istniejącej od ponad 6 lat inicjatywy RetroGralnia: Artur Ciemięga, Wojtek Frabiński, Michał Lisiecki i Jakub Rzepecki.

 

Działając w tej inicjatywa zdobyliśmy duże doświadczenie w organizacji imprez retro, wystaw gier i komputerów, a także wiedze merytoryczną ich dotyczącą.

Do tej pory mamy na swoim koncie:

  • 53 zorganizowane wystawy
  • 526  wystawionych na nich stanowisk do grania
  • 87000 osób mających możliwość obejrzenia na nich naszego sprzętu
Więcej o RetroGralni

Oglądaj nas na YouTube!

Odwiedź nasz kanał!
Kanał RetroGralni

tel: +48 889 662 850

tel: +48 732 552 591

Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.