Mastodon

W tym tygodniu Atari odkupiło od właściciela stronę, sklep i forum – AtariAge – hub angielskojęzycznej społeczności fanów komputerów i konsol Atari. Czy to oznacza koniec niezależności?

💰 WSPARCIE:
https://tipply.pl/u/retrogralnia
https://patronite.pl/RetroGralnia
https://www.youtube.com/retrogralniapl/join

👕 Koszulka:
https://pegasus-sklep.pl/

Osoby, które miały A2600+ już w rękach, przekazały że Atari nieoficjalnie zapewniało ich iż zarówno oprogramowanie samej konsoli, jak i oprogramowanie dumpera romów ma znajdować się na pamięci zapisywalnej i że do konsoli mogą, a nawet powinny się pojawiać się updaty – wgrywane poprzez port USB-C – służący standardowo do jej zasilania.

https://www.timeextension.com/news/2023/09/the-atari-2600plus-has-difficulty-switches-aspect-ratio-toggles-and-firmware-updates

Potwierdziło się moje (no, nie tylko moje) podejrzenie, że Atari 2600+ będzie działać pod kontrolą emulatora Stella. Osoby stojące bowiem za tym projektem poinformowały, że jakiś czas temu Atari zgłosiło się do nich z informacją, że zamierza Stelle wykorzystywać (do czego oczywiście ma pełne prawo) oraz zaproponowało twórcą Stelli aktywną współpracę przy tworzeniu projektu.

https://forums.atariage.com/topic/354123-the-atari-2600-is-live-for-preorders/

Posiadacze konsol Evercade są niepocieszeni. Wydawcy konsoli przesunęli właśnie o kilka tygodni premiery nowych kartridży. I tak kartridże Sunsoft Collection 1 iDelphine Software Collection 1 wyjdą teraz 6 października, a Full Void, Full Void Special Edition, oraz Home Computer Heroes Collection 1 dopiero 14 listopada 2023 r.

Gra miesiąca w Evercade to Bone Marrow.. hmm.. taka wyglądająca na 16-bitową gra puzlowa… dobra nie będę udawał, że wiem o co w niej chodzi.. mimo, że czytałem opis i oglądałem gameplay. No ale – dla fanów gatunku – pewnie perełka?

https://evercade.co.uk/blog/

AtariAge – strona, forum, później sklep, w którym można było kupować gry i reprodukcje (piraty), największe na świecie źródło informacji o komputerach i konsolach Atari i nie tylko Atari, dom dla większości angielskojęzycznej części fanów tematu, po 25 latach istnienia został sprzedany przez jego twórcę właścicielom marki Atari, a on sam (twórca) został pracownikiem firmy na pozycji oficjalnego historyka Atari.

https://forums.atariage.com/topic/354609-atariage-atari/

W bibliotece retro konsoli Nintendo Switch – którego przy okazji drugą wersję pokazano niedawno na tajnych pokazach na Gamescomie – pojawiły się kolejne cztery gry – w tym trzy nigdy nie wydane na zachodnich rynkach. Są to – Joy Mech Fight – bijatyka wydana przez nintendo oryginalnie na Famicoma, sportowa gra z kultowej u nas z pegausowych piratów serii gier Kunio-kun – Downtown Nekketsu March Super-Awesome Field Day! też oryginalnie wydanej na Famicoma. Na SNESa mamy grę puzzlową HAL Lab’s Kirby’s Star Stacker, a ostatnią w paczce jest RPG – Quest for Camelot – wydane oryginalnie na Game Boya.

Twórca gier homebrew, Rik Nicol, ogłosił, że rozpoczęły się zamówienia przedpremierowe na nadchodzący jego tytuł Goodboy Galaxy na Game Boy Advance — grę opowiadającą o psim odkrywcy, który utknął na wrogiej planecie.
https://hotpengu.itch.io/goodboy-galaxy-demo

Jeśli chodzi o gierki na stare platformy, jakie rzuciły mi się w oczy w ostatnim tygodniu, to muszę wspomnieć o bardzo ładnym porcie gry Mario Bros na komputer Amstrad CPC, oczywiście w wersji z 128 KB pamięci i stacją dyskietek. Nie przegapiłem też gry Batmanolo Against The Mutant Attack To Weepingtown na komputer ZX Spectrum 48K – jest to produkcja przygodowo platformowa. A i omawiana tydzień temu gra na Amigę – Tony, trybut dla Tonego Halika – otrzymała kolejną wersję demo!

https://www.cpcwiki.eu/forum/games/mario-bros-2023/
https://nahell666.itch.io/batmanolo-contra-el-ataque-mutante-a-lloricatown

🔴 ZASUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
https://www.youtube.com/retrogralniapl?sub_confirmation=1

🔴SERWER DISCORD RG
https://retrogralnia.pl/discord

✅ FACEBOOK:
http://www.FB.com/RetroGralnia

✅ STRONA:
https://retrogralnia.pl

✅ MUZEUM GRY I KOMPUTERY MINIONEJ ERY:

Muzeum Gry i Komputery

🎵 Muzyka w tle:
https://youtube.com/c/momentvm

#RetroWieści #RetroGaming #TheGameIsNotOver