Porównajmy twardość/miękkość najpopularniejszych dżojstików retro sprzed 30 lat, tych dalej produkowanych i tych mających dopiero mieć swoją premierę. Darmowy prototyp PCB i szybki czas realizacji: https://www.pcbway.com
💰 WSPARCIE:
https://patronite.pl/RetroGralnia
https://www.youtube.com/retrogralniapl/join
*** Uwaga do Komentarzy ***
Co do wpływu różnych czynników ma pomiar, takich jak długość wolantu, waga wolantu i jej rozłożenie, sprężynki, kąt nachylenia, luzy, itd. Te czynniki nie mają praktycznie znaczenia dla wyniku tych testów, bo są jego częścią – zrobiłem tutaj porównanie dżojstików polegające na zmierzeniu „siły” (przyłożonej w miejscy, w którym się ją naturalnie przykłada) wymaganej do załączenia kierunku od pozycji spoczynkowej bocznej – mierzę więc tylko to. Dałem każdemu joystickowi równy start – od miejsca zaskoczenia jego naturalnego oporu. To mierzę. Nie twardość samych styków, czy innych mechanizmów przełączników, ale całego ich układu. Dodatkowe odczucia i wnioski z nich wynikające są już w samym filmie w dłuższym podsumowaniu.
Co do proponowanego używania taniego siłomierza:
Siłomierz za parę złotych z Chin to zwykła waga sprężynowa. Kupiłem taką, ale elektroniczną. Tak czy owak – nie dało się tego używać sensownie – bo tutaj dużą wagę też (hehe) miała prędkość i dynamika naciągania, utrzymanie poziomu ciągnięcia i na końcu też był problem z odczytaniem wyniku. Trzeba by było zbudować cały stół pomiarowy do tego pozwalający na niwelowanie różnych wysokości dżoja i pozwalający na równomierne statyczne naciąganie wolantu.
A co zabawne koniec końców – i tak by się nie pokazywała w tym wyniku inna siła niż taka sama, jak z powieszonych odważników, bo i w przypadku siłomierza i tak bym odczytał przełamanie ostatniego najmocniejszego oporu, czyli to samo (no dobrze, może nie totalnie to samo, ale praktycznie to samo) , co przy wieszaniu odważników.
Żeby mieć „naukowe” wyniki bym musiał mieć wykresy przykładanej siły w czasie lub przesunięciu i je porównywać – tylko do tego musiałbym mieć urządzenia pomiarowe za setki, jak nie tysiące złotych.
Całe piękno tego testu z pozycji bocznej polega na tym, ze właśnie pomijam ten element wagi wolantu, bo jeśli opiera się ona spoczynkowo na sprężynce/gumce/czymkolwiek, to czy jest ona dla nas ważna? Dla zmierzenia twardości dżoja? Dla człowieka, jest to równoznaczne z dojściem dżojem do miejsca, gdzie zaczyna się opór – wcześniej i tak się tego oporu nie czuje, jak dla mnie twardość to siła potrzebna na przełamanie oporu. Tak to czuję 😛
0:00 Zaczynamy
0:41 Skąd te testy?
2:22 Metoda mierzenia
4:22 QuickJoy TopStar SV-127
6:14 Matt (Różne)
8:38 Unithor (Miękkie)
10:33 QuickShot II Turbo QS-111
12:19 QuickShot || Plus SVI-102 Plus
13:18 Unithor (Twardy)
14:21 Competition Pro
16:06 QuickJoy MegaStar SV-135
17:13 QuickShot QS-130F i QuickShot QS-135
19:42 Wyniki zbiorcze
23:01 Nowe dżoje?
🕹️ UniJoy prezentacja:
🕹️ UniJoy Streamy:
🔴 ZASUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
https://www.youtube.com/retrogralniapl?sub_confirmation=1
🔴SERWER DISCORD RG
https://retrogralnia.pl/discord
✅ FACEBOOK:
http://www.FB.com/RetroGralnia
✅ STRONA:
https://retrogralnia.pl
✅ MUZEUM GRY I KOMPUTERY MINIONEJ ERY:
🎵 Muzyka w tle:
https://youtube.com/c/momentvm
#RetroSprzęt #RetroGaming #TheGameIsNotOver