Jak działa pamięć RAM komputera? Jak zbudować za pomocą bramek logicznych pojedynczą jej komórkę, a z jej pomocą cały bank pamięci? Kilka słów o ulotnej pamięci komputera, jednej z najważniejszych jego części.
💰 WSPARCIE:
https://www.youtube.com/channel/UCA7G7bFVZxB5D9DrHKld2Ow/join
🔴 ZASUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
https://www.youtube.com/retrogralniapl?sub_confirmation=1
🔴SERWER DISCORD RG
https://retrogralnia.pl/discord
Nasze komputery korzystają podczas swojej pracy generalnie z dwóch rodzajów pamięci – pamięci nieulotnej i ulotnej. Przedstawicielami tej pierwszej są dyski twarde, dyski ssd, karty pamięci, płyty DVD, itp. Jej główną cechą jest trwałość zapisu danych, która sięga nawet dziesiątek lat.
Natomiast ta druga wymaga do działania ciągłego zasilania, którego utrata powoduje skasowanie danych w niej zawartych. Pamięć ulotna to przede wszystkim RAM, czyli RANDOM ACCESS MEMORY, pamięć o dostępie swobodnym.
Jej ilość montowana w domowych komputerach była na początku lat osiemdziesiątych liczna w kilobajtach, może ich dziesiątkach. Apple II z roku miał ich 4, ZX Spectrum zazwyczaj 48, Commodore 64 – 64. Pod koniec tej dekady komputery miały już po kilka megabajtów RAMu, a obecnie w naszych pecetach jest jest zazwyczaj kilkanaście gigabajtów.
My oczywiście, jak zwykle, by wytłumaczyć działanie pamięci zaczniemy od czegoś prostego i małego – układu, który potrafi przechowywać zaledwie, lub aż, 1 bit informacji.
✅ Seria – Podstawy Informatyki
Mechaniczne Początki – Pierwsze Komputery Z1 / Z3
Przekaźniki Elektryczne, Triody i Tranzystory
Bramki Logiczne i Tranzystory
ALU – Jednostka arytmetyczno-logiczna
✅ FACEBOOK:
http://www.FB.com/RetroGralnia
✅ STRONA:
https://retrogralnia.pl
✅ MUZEUM GRY I KOMPUTERY MINIONEJ ERY:
#PamięćRAM #Informatyka #TheGameIsNotOver